Nasiona chia mogą wydawać się po prostu małym dodatkiem smakowym do posiłków. Nic bardziej mylnego! Choć rozmiar nasion chia jest niewielki, to tak naprawdę kryje się w nich ogromna moc, jeśli chodzi o wartości odżywcze.
Dodając nasiona chia do posiłku, wzbogacasz go o składniki, takie jak:
Nie można zapomnieć też o tym, że nasiona chia to skarbnica nienasyconych kwasów tłuszczowych. Na szczególną uwagę zasługuje kwas alfa-linolenowy (ALA), które wykazuje działanie przeciwzapalne.
Myślisz sobie: “ok, zamówię te nasiona, ale co ja z nimi zrobię”?! Nie musisz się nad tym głowić, bo pomysłów jest aż nadto! Nasiona chia doskonale sprawdzają się w roli posypki do sałatki warzywnej lub owocowej czy zupy kremu, składnik zdrowych deserów (np. puddingu), a nawet panierka do ryby i mięsa.
Skupmy się na deserach. Wiele osób dbających o zdrowie i szczupłą sylwetkę, zastanawia się, jak to zrobić, żeby były zdrowe, a jednocześnie nie powodowały uczucia niesmaku, że nie są słodkim budyniem, batonikiem czy ciastkiem. Jeśli też masz takie rozterki, mamy dla Ciebie dobrą informację - dzięki nasionom chia i innym dodatkom, stworzysz naprawdę smaczny, zdrowy i słodki deser!
Składniki (na 2 porcje)
Sposób przygotowania
Nasiona chia to źródło błonnika pokarmowego, białka roślinnego, witamin, składników mineralnych i kwasów omega-3. Małe nasionka, wielka moc - zamów nasiona chia w Ekogram i odmień wartość odżywczą oraz smak swoich posiłków!
[1] Karbowska, Joanna, and Zdzisław Kochan. "Szałwia hiszpańska (chia) jako bogate źródło kwasów wielonienasyconych n-3 o działaniu przeciwmiażdżycowym i kardioprotekcyjnym." Advances in Hygiene & Experimental Medicine/Postepy Higieny i Medycyny Doswiadczalnej 72 (2018).
[2] Kargulewicz, Angelika, et al. "Ziarna chia jako wartościowy produkt racjonalnej diety–zastosowanie w profilaktyce chorób metabolicznych." ratio 67 (2016): 80.
[3] Motyka, Sara, Halina Ekiert, and Agnieszka Szopa. "Nasiona chia w nowoczesnej dietoterapii." Lek w Polsce 384.5 (2023): 41-46.